Pierwsza edycja Forum International Jeunesse et Entrepreneuriat już za nami !
4 lipca 2018 w Pałacu Biedermanna odbyła się pierwsza edycja Konferencji Forum International Jeunesse et Entrepreneuriat.
Wydarzenie zainicjowane przez przedsiębiorców i studentów programu MBA, założycieli spółki Welbi Group pochodzących z Państw Afryki Zachodniej, odbyło się we współpracy z Wydziałem Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ, Konsulatem Honorowym Francji w Łodzi, Polską Izbą Handlowo-Przemysłową we Francji i Instytutem Francuskim w Polsce.
Forum zaszczycili swoją obecnością Pan Diombass Diaw, Szef Biura Ekonomicznego Ambasady Senegalu w Polsce, Radca Ambasady Pani Paye Aissatou, a także pani Anne Kasprzack z Instytutu Francuskiego – koordynator ds. współpracy uniwersyteckiej.
Tematem dyskusji były najważniejsze kwestie dotyczące dwóch osi współpracy: akademickiej i ekonomicznej.
Zarysy tej pierwszej przedstawił Pan Profesor Tomasz Domański, Dyrektor polsko‑francuskich Studiów Zarządzania typu MBA – programu, który nieprzerwanie od 25 lat kształci w języku francuskim menedżerów. Dzięki możliwościom, jakie tworzą się na etapie studiów podyplomowych prowadzonych w języku francuskim, studenci z dwóch kontynentów mogą korzystać z szerokiej oferty staży i wymian. Zdobyte doświadczenia i międzynarodowe kontakty tworzą nowe możliwości dla młodych przedsiębiorców.
Tak było w przypadku Panów Severin Lamah, Abdou Mane i Noubary Doumbia. Założyciele spółki Welbi Group w Polsce opowiadali podczas Forum o tym, dlaczego warto inwestować i współpracować z Senegalem, Gwineą i Wybrzeżem Kości Słoniowej.
Szef Misji Ekonomicznej Ambasady Senegalu, Pan Diombass Diaw przybliżył słuchaczom sektory gospodarki, które są atrakcyjne dla zagranicznych inwestorów oraz wskazywał dobre praktyki finansowania projektów. O tym, że Senegal rozwija różnego rodzaju programy wsparcia, też te dla kobiet, opowiedział drugi Gość z Ambasady Senegalu – Pani Radca Paye Aissatou.
Zainteresowani współpracą z krajami Afryki Zachodniej mogli również posłuchać krótkich informacji o ramach prawnych, które obowiązują przedsiębiorców i inwestorów. Zasady prawa handlowego państw należących do konwencji OHADA (m.in. Senegal i Gwinea) zarysowali prawnicy Alicja Tarkowska i Alicja Bień – współzałożycielki portalu droitpolonais.fr – bezpłatnego serwisu przybliżającego prawo polskie.
Konferencję zamknęło wystąpienie Pani Urszuli Majorkiewicz, Dyrektor Polskiej Izby Handlowo‑Przemysłowej we Francji, która przedstawiła uczestnikom przykłady owocnej współpracy między dwoma kontynentami. To właśnie podczas poprowadzonej przez Panią Majorkiewicz części B2B, obecni na sali przedsiębiorcy – przedstawiciele firm międzynarodowych mogli wziąć udział w rozmowie i podzielić się własnymi doświadczeniami.
Spotkanie zakończyło się częścią bankietową i wspólnym zdjęciem w przepięknej pałacowej scenerii.
Serdecznie dziękujemy wszystkim Współorganizatorom za owocną współpracę, występującym Prelegentom za merytoryczny wkład, a Uczestnikom nie tylko za przybycie, ale także za udział w dyskusji. Jednocześnie bardzo dziękujemy Instytutowi Francuskiemu za wsparcie naszej inicjatywy i pomoc w realizacji projektu. Nasze specjalne podziękowania kierujemy również do Gości Honorowych z Ambasady Senegalu w Polsce.
Już dziś zapraszamy na kolejną edycję i mamy nadzieję, że wzmocni ona działania Frankofonii w regionie łódzkim.
*Zdjęcia przedstawione w Galerii zostały udostępnione dzięki uprzejmości Działu Promocji UŁ.