28 – 29 maja 2015 Lodz Model United Nations

W dniach 27-29 maja IV Liceum Ogólnokształcące w Łodzi zorganizowało trzecią ogólnopolską edycję symulacji obrad ONZ dla młodzieży (LodzMUN – Lodz Model United Nations). Patronat nad tym wydarzeniem objęli miedzy innymi: Pani Hanna Zdanowska – Prezydent Miasta Łodzi, Ośrodek Debaty Międzynarodowej Łódź, Telewizja Łódź, Konsulat Brytyjski w Łodzi, Konsulat Republiki Federalnej Niemiec oraz Konsulat Honorowy Francji w Łodzi.

Uroczysta Ceremonia Otwarcia odbyła się 27 maja w Instytucie Europejskim, a symulacje obrad ONZ zorganizowane zostały na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

Anglojęzyczne projekty Model United Nations cieszą się międzynarodowym uznaniem, a ich początki sięgają 1951 roku, kiedy odbyła się pierwsza konferencja na Uniwersytecie Harvarda. Idea trafiła do Polski w 1991, z początku organizacji podjął się Gorzów, a z czasem powstało więcej przedsięwzięć tego typu, m.in. w Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu. Łódź, mając na celu dołączenie do grona miast powszechnie uznawanych za profesjonalnych organizatorów konferencji, rozpoczęła projekt w 2013 roku, kiedy uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego im Emilii Sczanieckiej zorganizowali pierwszy łódzki MUN. Zebrane doświadczenie pozwoliło w 2014 roku odnieść sukces na skalę ogólnopolską i zapewnić perspektywy dalszej działalności.

Serdecznie gratulujemy Organizatorom tej niezwykłej inicjatywy, życząc dalszych sukcesów i żywiąc nadzieję, że w kolejnych latach wydarzenie to będzie cieszyło się coraz to większą popularnością.